Skip to main content
PassRD
Today
Learn
Practice
Flashcards
Insights
Theme
Calculation lab
Step 1 of 1
Portion cost
A recipe's current ingredient cost is 45 dollars and its actual saleable yield is 20 portions. Calculate the food cost per portion.
Current step
Food cost per portion
dollars/portion
Check step
Today
Learn
Practice
More